היחידה לקידום נוער

אמציה הילר – מנהל היחידה לקידום נוער: 055-8825509

מסלולו של נער/ה בגיל ההתבגרות עובר דרך שלוש נקודות עיקריות: סיכון-מניעה-צמיחה. יש כאלו  שמתקבעים באחד מן הקצוות, ויש שבמהלך השנים נודדים בין הנקודות השונות. קידום נוער נועד לקדם את בני הנעורים- גילאי 13-18 ולסייע להם. הנערים מופנים ליחידה מיועצות בית הספר, גופים ברווחה ובאמצעות reaching out ("חיזור") – כלומר, עובדי קידום הנוער מסתובבים באזורי השיטוט והבילוי של בני נוער בסיכון בשעות פעילותם, וכך מאתרים אותם. ביחידה נהנה הנוער מטיפול פרטני, דינמיקה קבוצתית וכן ממסגרת חינוכית המקבלת אותם לאחר שנפלטו ממסגרות הלימוד הפורמליות.

משרות פנויות ביחידה לקידום הנוער

עבודה מרחבית:

היחידה לקידום נוער בגוש עציון פועלת במרחב הפרוש על פני 17 יישובים, במזרח הגוש ובמערבו. כל יישוב הינו בעל רקע ואופי שונה, ומרקם חברתי ודתי מגוון וייחודי. תפיסת העבודה הינה כי בכל יישוב ישנה אוכלוסיית נוער הדורשת את תשומת הלב והמענה הטיפולי של היחידה. טווח הגילאים העיקרי איתו אנו עובדים נע בין כיתות ט' ל-י"ב, אם כי במקרים רבים ישנה פעילות אינטנסיבית עם נוער כבר מכיתה ז'. לאחר מיפוי קידום נוער מקיף הנערך בכל יישוב מתכנס צוות משותף יחד עם היישוב על מנת לאפיין את אופי המענה הנדרש. היחידה רואה ערך רב בשיתוף פעולה מלא עם צוותי הקהילה והנהגות היישובים, הן בלקיחת האחריות על אוכלוסיית הנוער בסיכון, הן בתהליכי החשיבה והן ביישומם. עובד נוער טיפולי מוקצה לעבודה עם היישוב, בהתאם להיקף הנערים בסיכון כפי שמשתקף מהמיפוי. מטרות העבודה בשטח הינן יצירת קשר ואמון עם הנערים, אבחון ואפיון הסכנות הקיימות והנעת תהליכים טיפוליים ברמות אישיות וקבוצתיות. מרחבי העבודה הינם ברחוב, במועדוני הנוער, בפעילויות יזומות, במפגשים אישיים וכן לעיתים באיתורים מחוץ ליישוב, בירושלים ובכל הארץ. 

תכניות הקיימות ביחידה:

תכנית היל"ה (היחידה להשלמת השכלה):

התכנית מיועדת לבני נוער אשר מסיבות שונות מצויים מחוץ למסגרת החינוך הפורמלית לצורך השלמת השכלתם. ביסודה של תכנית היל"ה מונחת השקפת עולם הרואה בהשכלה תנאי למוביליות חברתית ואמצעי לשילוב נורמטיבי בחברה הישראלית. באמצעות יצירת מסלול לימודים ייחודי ומותאם אישית לכל תלמיד, אנו מסייעים לתלמידנו למצות את הפוטנציאל האישי הגלום בהם.

מלכה ארליך – מנהלת התוכנית: 058-5687033

 

פרויקט "עיינה":

פרויקט לנערות הממוקם בישוב בת עין. מטרת הפרויקט היא להעניק לנערות מקום מכיל, מעצים ומקבל כל אחת באשר היא. שעות פעילות הפרויקט הינן אחר הצהריים, שלושה ימים בשבוע. הנערות מקבלות  במקום תגבור לימודי, סדנאות הנבחרות בשיתוף עם הנערות, ארוחות, פעילויות חברתיות וערכיות, ופעילויות קיץ, כל זאת במקביל לעבודה אישית וקבוצתית העוסקת בעולם הפנימי והרגשי של כל נערה. במקום צוות הכולל גם אם בית ובת שירות.

אביה גרין – מרכזת הפרויקט: 050-2514066

 

תוכנית להבה – מזרח גוש עציון/מרכז נוער ישובי: 

תוכנית להבה (למען הנוער במגזר הכפרי) מתקיימת בשיתוף משרדי הרווחה והחינוך ומרכז המועצות האזוריות במיוחד לתושבי שמונת ישובי מזרח גוש עציון, משדה בר שבצפון ועד למיצד שבדרום. התוכנית מתכללת את כלל ענייני קידום הנוער בישובים בייעוץ, הכוונה, סיוע ופעילויות לצוותי הנוער העובדים בישובים אלה, בשיתוף מלא של הנהגות הישובים ומתוך איגום שיתופי פעולה ותקציבים לטובת בני הנוער הזקוקים לכך.

תוכנית להבה מקיימת קשרי עבודה ייחודיים עם ישובי המגזר החרדי (מיצד ומעלה עמוס) וכן מרכזת את פרויקט "מרכז נוער ישובי" הפועל בתקוע מטעם התוכנית הלאומית 360. מרכז נוער הינו מרחב טיפולי בלתי פורמלי וממוקם בתוך מועדון הנוער בישוב. שעות פעילות המרכז הינן בדרך כלל אחר הצהריים, שלושה ימים בשבוע. אופי הפעילות הינו מרכז למידה לתגבור וסיוע במקצועות הלימוד השונים, ולאחריו פעילות קבוצתית-טיפולית וכן פעילויות קיץ. המרכז מהווה פלטפורמת מפגשים ופעילויות המעצימה את בני הנוער. התוכנית מרכזת פרויקט חקלאי ופרויקט טבע-תראפיה הפועלים אף הם בישוב תקוע.

ניתן לפנות ללהב"ה בכל נושא וענין הקשור לנוער ואתגריו בישובי מזרח גוש עציון.

קרן חרל"פ – עו"סית להבה: 054-6715006

יאיר גולדשמיד – רכז להבה: 050-5976599

 

 

פרויקט "נקודה חמה"

היחידה לקידום נוער מפעילה נגרר ציוד מיוחד ובו מגוון רחב של מרכיבים המיועדים לעבודת שטח בקרב בני נוער כגון: ציוד בישול, משחקי חברה, ציליות ומחצלות ועוד.

מטרת הפרויקט – לאפשר מפגש בלתי פורמלי עם בני הנוער באופן נייד וזמין באופן שמהווה פלטפורמת עבודה עבור רכזי הנוער בישובי גוש עציון.

לנגרר "נקודה חמה" תורת הפעלה ונהלי עבודה מסודרים ומובנים.

רכזי נוער וקהילה מרחבי גוש עציון יכולים להזמין את הנגרר (הובלה עצמית) אל ישובכם במגוון אפשרויות הפעלה.

אלינר ברוכי – מרכז "נקודה חמה": 053-3206836

 

חדר מוזיקה –  בת עין

בסוף שנת 2017 נחנך בבת עין חדר חזרות מוזיקלי בתוך מועדון הנוער הישובי. את החדר בנו ושיפצו בני הנוער בעצמם בתהליך שארך כ-9 חודשים. במקום מערכת הגברה וכלי נגינה המאפשרים להרכבים מוזיקליים להגיע ולהתאמן בליווי הנחיה, כמו גם טיפול פרטני בעזרת מוזיקה ככלי עזר חשוב לנפש.

ניתן להעביר במקום סדנאות שונות בתחומי המוזיקה השונים.

 

הכנה מיוחדת לשירות צבאי/לאומי

היחידה מציעה לנערים ונערות בכלל ישובי הגוש סיוע פרטני וקבוצתי לקראת הגיוס: קבוצות הכנה לצה"ל, מפגשי הכנה לצו ראשון​ ויום המא"ה​ וטיפול ​במקרי קושי בתהליכי השיבוץ והגיוס. ​ כמו כן סיוע במקרי פרט כגון חיילים בודדים, בשיתוף פעולה עם עו"ס צעירים במועצה.​

יאיר גולדשמיד – מרכז תחום הכנה לצה"ל: 050-5976599

 


לחץ כאן לאתר המועצה
לחץ כאן לאתר התיירות
לחץ כאן לאתר הספרייה
לחץ כאן לאתר החברה למתנסים