היחידה לקידום נוער

מסלולו של נער/ה בגיל ההתבגרות עובר דרך שלוש נקודות עיקריות: סיכון-מניעה-צמיחה. יש כאלו  שמתקבעים באחד מן הקצוות, ויש שבמהלך השנים נודדים בין הנקודות השונות. קידום נוער נועד לקדם את בני הנעורים- גילאי 13-18- ולסייע להם. הנערים מופנים ליחידה מיועצות בית הספר, גופים ברווחה ובאמצעות reaching out  ("חיזור")- כלומר, עובדי קידום הנוער מסתובבים באזורי השיטוט והבילוי של בני נוער בסיכון בשעות פעילותם, וכך מאתרים אותם. ביחידה נהנה הנוער מטיפול פרטני, דינמיקה קבוצתית וכן ממסגרת חינוכית המקבלת אותם לאחר שנפלטו ממסגרות הלימוד הפורמליות.

עבודה מרחבית:

היחידה לקידום נוער בגוש עציון פועלת במרחב הפרוש על פני 17 יישובים, במזרח הגוש ובמערבו. כל יישוב הינו בעל רקע ואופי שונה, ומרקם חברתי ודתי מגוון וייחודי. תפיסת העבודה הינה כי בכל יישוב ישנה אוכלוסיית נוער הדורשת את תשומת הלב והמענה הטיפולי של היחידה. טווח הגילאים העיקרי איתו אנו עובדים נע בין כיתות ט' ל-י"ב, אם כי במקרים רבים ישנה פעילות אינטנסיבית עם נוער כבר מכיתה ז'. לאחר מיפוי קידום נוער מקיף הנערך בכל יישוב מתכנס צוות משותף יחד עם היישוב על מנת לאפיין את אופי המענה הנדרש. היחידה רואה ערך רב בשיתוף פעולה מלא עם צוותי הקהילה והנהגות היישובים, הן בלקיחת האחריות על אוכלוסיית הנוער בסיכון, הן בתהליכי החשיבה והן ביישומם. עובד נוער טיפולי מוקצה לעבודה עם היישוב, בהתאם להיקף הנערים בסיכון כפי שמשתקף מהמיפוי. מטרות העבודה בשטח הינן יצירת קשר ואמון עם הנערים, אבחון ואפיון הסכנות הקיימות והנעת תהליכים טיפוליים ברמות אישיות וקבוצתיות. מרחבי העבודה הינם ברחוב, במועדוני הנוער, בפעילויות יזומות, במפגשים אישיים וכן לעיתים באיתורים מחוץ ליישוב, בירושלים ובכל הארץ.

אמציה הילר

מנהל היחידה לקידום נוער- 0558825509

 

תכניות הקיימות ביחידה:

תכנית היל"ה (היחידה להשלמת השכלה):

התכנית מיועדת לבני נוער אשר מסיבות שונות מצויים מחוץ למסגרת החינוך הפורמלית לצורך השלמת השכלתם. ביסודה של תכנית היל"ה מונחת השקפת עולם הרואה בהשכלה תנאי למוביליות חברתית ואמצעי לשילוב נורמטיבי בחברה הישראלית. באמצעות יצירת מסלול לימודים ייחודי ומותאם אישית לכל תלמיד, אנו מסייעים לתלמידנו למצות את הפוטנציאל האישי הגלום בהם.

הדס שווימר

מנהלת התכנית- 02-9937999 שלוחה 117

 

פרויקט עיינה:

פרויקט חדש בבת עין. מטרת הפרויקט היא להעניק לנערות מקום מכיל, מעצים ומקבל כל אחת באשר היא. שעות פעילות הפרויקט הינן אחר הצהריים, שלושה ימים בשבוע. במקום הנערות מקבלות  תגבור לימודי, סדנאות הנבחרות בשיתוף עם הנערות, ארוחות, פעילויות חברתיות וערכיות, ופעילויות קיץ, כל זאת במקביל לעבודה אישית וקבוצתית העוסקת בעולם הפנימי והרגשי של כל נערה.

נעמי סטיווי

מרכזת הפרויקט- 0547339433

 

מרכז נוער אזורי:

מרכז הנוער הינו מרחב טיפולי בלתי פורמלי, הממוקם בתקוע ומיועד לאוכלוסיית יישובי מזרח הגוש. שעות פעילות המרכז הינן אחר הצהריים, שלושה ימים בשבוע. אופי הפעילות הינו מרכז למידה לתגבור וסיוע במקצועות הלימוד השונים, ולאחריו פעילות חווייתית- טיפולית.  הפעילות לקבוצת הנוער בסיכון בגילאי ז'-ח' הינה סדנת הישרדות (בנים), וסדנת איפור עם אוריינטציה טיפולית ועיסוק מוכוון ומונחה בתחום המיניות (בנות). בנוסף מפעיל המרכז תכנית הכנה לצה"ל לגילאי כיתות י"א-י"ב, וכן פעילויות קיץ. המרכז מהווה פלטפורמת מפגשים ופעילויות המעצימה את הנערים.

 

מיומנות "נהיגה נכונה":

כחלק מהרצון של הנוער ללמוד נהיגה באופן מעשי ובאופן תאורטי, יזמנו ביחידת קידום נוער מיומנות שנקראת "נהיגה נכונה לחיים". מדובר במספר מפגשים אחת לשבוע במשך כמה שעות למידה וחוויה במתנ"ס גוש עציון,  בהן מעבירים לנוער מידע רלוונטי לגבי חוקי נהיגה ובטיחות, תמרורים ושלטים, מבנה הרכב וכד'. הפעילות מלווה בלמידה בכיתה, סרטים ומצגות.

יניב הרשקוביץ'

אחראי המפגשים- 0522349317


לחץ כאן לאתר המועצה
לחץ כאן לאתר התיירות
לחץ כאן לאתר הספרייה
לחץ כאן לאתר החברה למתנסים